Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

προβολη διαφανειων

Ρολόι Cowboy

clock-desktop.com

Οκτώβριος 2017

ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Παρόντες χρήστες

1 χρήστης είναι συνδεδεμένος αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 1 επισκέπτης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 37, στις Σαβ Ιουλ 02, 2016 12:33 am

Κορυφαίοι συγγραφείς

athina-spathi (1424)

pikolo (138)

NiKiss (40)

komando (39)

donnacsg (37)

Polyxenithegreat (34)

Pantelis (27)

tayger (26)

ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ (25)

vest (16)

Affiliates

free forum

Παντζαροσαλάτα με γιαούρτι!!

Μοιραστείτε
    athina-spathi
    Admin
    Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 1424
    Ημερομηνία εγγραφής : 21/05/2012
    Τόπος : ελλαδα

Παντζαροσαλάτα με γιαούρτι!!

Δημοσίευση  athina-spathi Την / Το Κυρ Ιαν 20, 2013 11:48 am

Παντζαροσαλάτα με γιαούρτι

Για 4 άτομα

500 γρ. παντζάρια (χωρίς τα πράσινα φύλλα τους)
       1 φλ. τσαγιού καρυδόψιχα
       ½ φλ. τσαγιού μαϊντανό
       αλάτι

για τη σάλτσα:

250 γρ. στραγγιστό γιαούρτι
       150 γρ. μαγιονέζα
       3 σκελίδες σκόρδο
       ελαιόλαδο
       αλάτι και πιπέρι

Εκτέλεση Συνταγής

Ξεκινάμε από το προηγούμενο βράδυ, βράζοντας τα παντζάρια σε άφθονο αλατισμένο νερό. Μετά τα ξεφλουδίζουμε, τα κόβουμε σε κύβους και τα βάζουμε σε ένα σουρωτήρι, να στραγγίσουν καλά. Τα σκεπάζουμε με πλαστική μεμβράνη και τα αφήνουμε στο ψυγείο.

Την επόμενη μέρα, βγάζουμε τα παντζάρια από το ψυγείο, τα βάζουμε στον πάγκο της κουζίνας, να τα βλέπουμε και να τα χαιρόμαστε και συνεχίζουμε με τη σάλτσα. Πολτοποιούμε στο μπλέντερ το σκόρδο και κατόπιν προσθέτουμε το γιαούρτι, τη μαγιονέζα, το λάδι και το αλατοπίπερο. Χτυπάμε πολύ καλά όλα τα υλικά μαζί και μόλις γίνουν ένα, τα βάζουμε για λίγο στο ψυγείο, να «δέσουν».

Όσο η σάλτσα είναι στο ψυγείο, ανακατεύουμε σε μια σαλατιέρα τα παντζάρια με το μαϊντανό και τα καρύδια – μερικά καρύδια κρατάμε για τη διακόσμηση στο τέλος. Μόλις βγάλουμε τη σάλτσα από το ψυγείο ξανά-μανά ανακατεύουμε στη σαλατιέρα ό,τι ετοιμάσαμε. Η σαλάτα μας αποκτά τέλειο χρώμα και με μερικά λεπτά στο ψυγείο αποκτά και τέλεια δροσάτη γεύση. Πριν πέσουμε να την φάμε, πασπαλίζουμε με τα καρυδάκια που κρατήσαμε και το μαϊντανό.

Καλή μας όρεξη!

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΝΟΙΩΣΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ...ΤΗ ΓΛΥΚΑ ΤΩΝ ΧΕΙΛΙΩΝ ΣΟΥ...ΕΦΥΓΕ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ...ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΚΑΗΜΟ ΣΟΥ !!

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Δευ Οκτ 23, 2017 7:16 am